Sorting
Source
Legimi
(21)
Zbiory
(1)
Form of Work
E-booki
(21)
Książki
(1)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(1)
Status
available
(1)
Branch
Wypożyczalnia
(1)
Author
Kontynenty magazyn
(5)
Nizinkiewicz Katarzyna
(3)
Kapuściński Ryszard
(2)
Kipling Rudyard
(2)
Kontynenty
(2)
Arno Anna (1984- )
(1)
Chociłowski Jerzy
(1)
Cywiński Paweł
(1)
Dostatni Tomasz (1964- )
(1)
Elżbieta Dzikowska
(1)
Hołownia Szymon (1976- )
(1)
Joseph Conrad
(1)
Józefowicz Jędrzej
(1)
Kapla Grzegorz
(1)
Kapla Grzegorz (1967- )
(1)
Maciąg Robert (1974- )
(1)
Meller Andrzej (1976- )
(1)
Mikołajewski Jarosław (1960- )
(1)
Milcarz Arkadiusz
(1)
Milewski Piotr (1975- )
(1)
Mojżyszek Piotr
(1)
Olszewski Michał (1977- )
(1)
Pawlicka Aleksandra (1966- )
(1)
Pawlicki Jacek
(1)
Pernal Marek
(1)
Pernal Marek (1956- )
(1)
Ponikiewski Wojciech (1963- )
(1)
Szabłowski Witold (1980- )
(1)
Łucyk Szymon
(1)
Year
2020 - 2025
(17)
2010 - 2019
(5)
Time Period of Creation
2001-
(1)
Country
Poland
(22)
Language
Polish
(22)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject: place
Cypr
(1)
Galapagos (Ekwador ; archipelag)
(1)
Grecja
(1)
Iran
(1)
Japonia
(1)
Korsyka (Francja ; wyspa)
(1)
Madagaskar
(1)
Genre/Form
Reportaż fabularny
(1)
Domain
Geografia i nauki o Ziemi
(1)
Podróże i turystyka
(1)
22 results Filter
Book
In basket
Wyspy dalekie i bliskie, ludne i bezludne, zapamiętane i zapomniane. Pośrodku wód i pośród skał. Duchowe i bezduszne. Osobliwe - w pamięci, wyobraźni, historii. Geograficzne i wrażliwości - od Madagaskaru do Czech, od Galapagos po Syrię. Od Lampedusy po statek pełen wojennych rozbitków z Polski, niosących zarazki i pasożyty, a życzliwie przez Irańczyków przyjętych. Oto 18 poruszających wyobraźnię tekstów najlepszych polskich autorów. Wyspa jest inna, niedostępna, oddzielna, często odległa. Życie na wyspie toczy się własnym rytmem. Ale czym jest wyspa? Czy zawsze jest otoczona wodą? Czy wyspa może się znajdować na lądzie? Zebraliśmy dla Was zbiór reportaży o wyspach - ciekawych, tajemniczych, dalekich, ale i tych duchowych. Od Madagaskaru do… Czech. Wszystkie one były publikowane w „Kontynentach” w latach 2012-2018. A kryterium ich doboru? Proste, jak to w „Kontynentach”: liczy się opowieść. Zatem - tu opowiada się o wyspach.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia
There are copies available to loan: sygn. 91 (1 egz.)
E-book
In basket

Drugi tytuł – po pasjonujących „Czarownikach” Elżbiety Dzikowskiej – w serii „Podróże z Mistrzami”. Jerzy Chociłowski rusza na Bali i wprawnym okiem, nie tylko reportera, ale także świadomego XX-wiecznych zmian etnografa, rejestruje stan ducha Balijczyków i ich rozdarcie między tradycją a nowoczesnością. Reportaż „Bali – kwiat z ogrodu snów” (e-book w formatach epub i kindle mobi) to świetnie napisana opowieść z czasów przełomowych dla tej rajem okrzykniętej indonezyjskiej wyspy, znacznie w swojej tematyce wykraczająca poza ramy relacji z podróży.

O REPORTAŻU „Bali – kwiat z ogrodu snów”; AUTOR: Jerzy Chociłowski [e-book w formatach epub i kindle mobi]:
Bali – rajska wyspa z wiecznie uśmiechniętymi ludźmi, magicznymi rytuałami, słonecznymi plażami i bogatą historią. Globalny kurort dla hipisów i podstarzałych turystów z Zachodu oraz umilających im życie rdzennych mieszkańców. Od kiedy?
Jerzy Chociłowski jedzie na Bali w latach 70. XX wieku. I już wtedy obserwuje zmiany, jakie niesie ze sobą masowa turystyka. Pisze znakomity reportaż z podróży w czasach, kiedy Bali zaczęło balansować na cienkiej linii dzielącej przeszłość od przyszłości, tradycję od nowoczesności, obyczaj od komercji; gdy musiało zdecydować, czy chce zachować swoją unikalność, czy lepiej zamknąć wszystko w bańce folkloru i sprzedać za twardą walutę. Reporter przemierza wyspę wzdłuż i wszerz. Wprawnym okiem, nie tylko reportera, ale także świadomego XX-wiecznych zmian etnografa, opisuje stan ducha Balijczyków i ich rozdarcie między tradycją a nowoczesnością. Reportaż ten nie jest ani przewodnikiem, ani zwykłą relacją z podróży, nie jest też pamiętnikiem, ani książką historyczną. To otwierająca oczy i poszerzająca horyzonty wyśmienita opowieść podróżna.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket

Ameryka Środkowa i Południowa lat 70. i 80. Dwoje sławnych podróżników – Elżbieta Dzikowska i Tony Halik – przemierza miasta, wsie i miasteczka w poszukiwaniu czarowników i znachorów, tradycji, zwyczajów i zabobonów. Chcą odsłaniać tajemnice, sprawdzać, czy to tylko bajanie i omamy – a może prawdziwa magia…? Tony Halik z entuzjazmem poddaje się różnym zabiegom, Elżbieta Dzikowska sceptycznie, ale z uwagą, obserwuje i notuje. Rozmawia z profesorami uniwersytetów, naukowcami i konfrontuje ich naukowe opinie ze słowami i zachowaniami czarowników i znachorów. Czy świnka morska może pokonać złe duchy? A kolba kukurydzy wywołać deszcz? Co oznacza, gdy przyśni się zakonnica i dzwon? Jakie zioła należy palić, a co należy wypić, aby wyleczyć się z bólu gardła? Czy znachor to jedynie szarlatan, czy też zielarz, a może nawet i lekarz? Kim jest dla turysty, a kim dla lokalnej społeczności?

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Form of Work

Archipelag Malajski, francuska prowincja, Afryka, Londyn – tu toczą się akcje pięciu opowieści zgromadzonych w tym tomie. Conrad kreśli w nich portrety ludzi, a mistrzowskie pióro prowadzi tak, jak nakazują reguły thrillera psychologicznego. Oto dumny radża ze Wschodniego Archipelagu, dręczony przez demony przeszłości. Oto mieniący się jego przyjaciółmi obieżyświaty, którzy krążą szkunerem między wyspami, szukając szczęścia i bogactwa. Oto chciwi handlarze kością słoniową, których działania i zaniechania prowadzą do tragedii. Oto małżeństwo wieśniaków w Bretanii, nieszczęśliwych, bo rodzą im się dzieci napiętnowane chorobą psychiczną. Oto małżeństwo z wyższych sfer londyńskich – w zaciszu ich domu rozgrywa się tragifarsa odejścia, niedoszłej zdrady, powrotu. Oto zakochani, którzy uciekli przed światem w głąb dżungli…

Te opowieści to podróż – w głąb ludzkiej duszy. Po szlakach wytyczanych nie przez mapy, lecz przez miłość, zdradę, ból, walkę, strach, rozstanie, śmierć. Co jest celem tych podróży? Na to pytanie Conrad nie daje jasnej odpowiedzi. Pozostaje niepokój.

Na niniejszy tom składa się pięć opowiadań: „Karain: wspomnienie”, „Placówka postępu”, oraz „Laguna” w tłumaczeniu Anieli Zagórskiej, a także „Idioci” oraz „Powrót” w tłumaczeniu Heleny Gay. To wydanie przygotowaliśmy na podstawie wydania Biblioteki Polskiej z 1939 roku. Nasze wydanie jest wydaniem poprawionym, z uwspółcześnioną pisownią.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket

Mrożących krew w żyłach scen walki z wygłodniałymi niedźwiedziami polarnymi tu nie znajdziecie. Ani heroicznych zmagań z mrozem, który w sekundę zamienia wodę w lód. I nie na trawersowanie lądolodu grenlandzkiego Was ciągnę.

„Na co więc możemy liczyć?” – spytacie. Odpowiem prosto i szczerze: na opowieść.

Wejdziecie w moje buty, poznacie kulisy wyprawy, pociągniecie ze mną kilkudziesięciokilogramowe sanki, na których będzie cały Wasz dobytek. Będziecie topić śnieg, by wypić herbatę, rozbijać namiot, gotować, spać w śpiworze do -40 stopni Celsjusza. Spotkacie ciekawych ludzi, nawet na środku zamarzniętego jeziora.

To będzie opowieść o tym, jak ja, Jędrzej Józefowicz, przeszedłem – tam i z powrotem – najsłynniejszy szlak długodystansowy na największej wyspie świata, biegnący wzdłuż koła podbiegunowego, znajdujący się w zachodniej części Grenlandii: Arctic Circle Trail.

Jędrzej Józefowicz
Z wykształcenia dziennikarz i pedagog. Wielkopolanin. Od kilku lat zakochany w Islandii, na której z przerwami spędził blisko rok. Pisał dla lokalnego tygodnika „Głos Powiatu Średzkiego”, współpracował z „Gazetą Wyborczą” w Poznaniu i miesięcznikiem „KnC” Wydawnictwa Św. Wojciecha.

Z pasji podróżnik i fotograf-amator. Autor prelekcji podróżniczych oraz książki Dziennik wędrowca. Czyli jak dotarłem pieszo do Rzymu, pomysłodawca i organizator Zaniemyskiego Dnia Podróżnika.

Jego i Piotrka Kiliana wyprawa na Grenlandię była nominowana do Kolosów w kategorii „Podróż 2023 roku”, a także zakwalifikowała się na takie festiwale jak Bydgoski Festiwal Podróżnicy czy Festiwal Podróżniczy Śladami Marzeń w Poznaniu.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Form of Work

Jest gdzieś wyspa zamieszkała przez poetów. I przez wieloryby – pisze niestrudzony podróżnik Grzegorz Kapla w swej najnowszej książce „Włóczęga z Archipelagu”. Książce, która zabiera w podróż po wyspach Indonezji: wielkich, oczywistych, i takich, które trudno wypatrzeć nawet na najdokładniejszych mapach.

Jak poznawać kraj, który rozrzucony jest na 17 508 wyspach? Którego ludność to 146 narodów i grup etnicznych? W którym religią dominującą jest sunnicki islam, ale specjalny status państwowy mają tu i hinduizm, i buddyzm, i konfucjanizm, i protestantyzm, i katolicyzm? W którym jednego dnia można zagubić się w na wskroś nowoczesnym megamieście, a następnego – w nietkniętej przez cywilizację dżungli, wśród plemion żyjących wedle tych samych reguł od tysięcy lat? Którego historia sięga głęboko w pradzieje, a na jej kartach pojawiają się postaci legendarne, wielcy władcy, wojownicy, przybysze i najeźdźcy z Chin, Japonii, Indii, Europy? W którym mnogość zwierząt, różnorodność świata roślin, bogactwo kuchni mogą zwrócić w głowie? Jak to wszystko opowiedzieć…?

Grzegorz Kapla ma metodę na poznawanie Indonezji: na luzie, z lekką nonszalancją włóczy się po Archipelagu. Od wyspy do wyspy. Z Jawy przeskakuje na Sulawesi (zapomnijmy o jej starej, kolonialnej nazwie Celebes), z Bali płynie na Lombok, na Moluki i na wyspy, których nazwy trudno spamiętać. Snuje się po portowych dzielnicach, nurza w siarkowych wyziewach wulkanów, tapla w błocie w wioskach w dżungli. Nurkuje na rafie, wspina się skalnych ścianach pod wodospadem, by trafić do raju. Czy trafia…? Sieczą go monsunowe ulewy, tarmoszą tajfuny – a on idzie dalej: do miejsc nieznanych, zapomnianych, magicznych i do ludzi – rozmawia, poznaje, stara się jak najwięcej widzieć i rozumieć. I jak najmniej planować.

„Włóczęga z Archipelagu” Grzegorza Kapli to kolejna książka z serii Opowieści podróżne, którą Oficyna Wydawnicza Kontynenty publikuje od 2018 roku. Nie można jej przeoczyć.

Rekomendacje

Dr Paweł Cywiński, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, post-turysta.pl:

Jeżeli wybierasz się do Indonezji, a w plecaku masz miejsce tylko na jedną jedyną książkę, to zostaw w domu przewodnik turystyczny, a koniecznie zapakuj „Włóczęgę z Archipelagu”. Kapla opowie Ci o podróżowaniu po indonezyjskich szlakach oraz bezdrożach o wiele ciekawiej, mądrzej i bardziej przenikliwie niż jakikolwiek bedeker. W języku indonezyjskim takie książki opisuje się magicznym słowem bagus! (czyli: znakomite!).

Dariusz Fedor, redaktor naczelny „Kontynentów”:

Jest raj na ziemi. I piekło. Kapla tam był. Wierzę Kapli.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket

Gorzki smak wody – po raz pierwszy publikowany w formie książkowej zbiór opowieści Ryszarda Kapuścińskiego z tejże podróży do Indii oraz z kolejnych: do Afganistanu i Japonii, które Kapuściński odbył w latach 1956-1957. Tom ubogacają nieznane fotografie z Indii, Japonii i Chin jego autorstwa.

Reportaże te były drukowane tylko raz, w „Sztandarze Młodych” w latach 1956-1958. Kapuściński, gdy je pisał, miał 24-25 lat. Ale był też już sprawnym reporterem, uważnym obserwatorem i po prostu człowiekiem wrażliwym, ciekawym świata i ludzi. Gorzki smak wody to reportaże precyzyjnie skonstruowane, napisane żwawo, ze swadą. W pamięci czytającego na długo pozostają opisy rytuałów pogrzebowych w Benares czy też relacja z dworca Sealdah Station w Kalkucie, ogromnego dworca kolejowego przepełnionego uchodźcami krążącymi od lat między Pakistanem a Indiami. Te teksty pokazują już wyraźnie, w jaką stronę twórczość dojrzałego Kapuścińskiego będzie szła. A rozmowa z człowiekiem, który własną ręką udusił tygrysa znamionuje pióro przyszłego mistrza.

Opowieści z Afganistanu z kolei, gdzie Kapuściński znalazł się przypadkiem (miał wracać z Indii statkiem, ale Kanał Sueski był zablokowany; samolot miał międzylądowanie w Kabulu, gdzie reporter został… aresztowany, bo nie miał wizy) w swym opisie tamtejszej biurokracji zderzonej z miejscową mentalnością są nie tylko dociekliwe, ale też przezabawne.

W tekstach z Japonii poznajemy zaś Kapuścińskiego dojrzałego, który ma ambicje zaglądania pod podszewkę wydarzeń, dogłębnego poznawania kultury i procesów dziejowych, rzucania na szersze tło i tłumaczenia ich czytelnikowi.

Tokio było jedynie przystankiem Kapuścińskiego na drodze do Chin. Z kraju Środka nie ma jednak żadnych opowieści – Kapuściński wrócił stamtąd przytłoczony totalitarnym porządkiem, dał temu wyraz dopiero w Podróżach zHerodotem. W jego archiwum zachowało się kilka unikatowych zdjęć, które zrobił m.in. na Wielkim Murze. W Gorzkim smaku wody publikujemy je po raz pierwszy.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket

Reportaże Ryszarda Kapuścińskiego z Ameryki Łacińskiej i Afryki publikowane w „Kontynentach” w latach 1971–1989 i do tej pory nie wznawiane. Opatrzone posłowiem Rene Maisner, córki Pisarza, oraz wstępem Krzysztofa Mroziewicza – publicysty, korespondenta wojennego i dyplomaty, przyjaciela Kapuścińskiego.

Rok 1971. Sławny reporter Ryszard Kapuściński niedawno wrócił do kraju. Przez ponad cztery poprzednie lata był korespondentem w rozpalonej rewolucyjną gorączką Ameryce Łacińskiej. Teraz znajduje sobie nowe miejsce: w przytulnej redakcji „Kontynentów”. Niebawem obejmie w piśmie funkcję zastępcy redaktora naczelnego. Mocno się angażuje – czyta i redaguje, uczestniczy aktywnie w kolegiach i dyskusjach redakcyjnych. Koledzy wspominają, że mimo swej pozycji nie wywyższa się. Z rodzinnych przekazów wiadomo zaś, że żyje życiem „Kontynentów”, w domu to, co się dzieje w redakcji, jest jednym z głównym tematem rozmów.
Pisze. O Santo Domingo, o Chile, Kubie, Panamie, Ekwadorze, Angoli i Ugandzie; o niesprawiedliwości, głodzie, nędzy, dyktaturze, socjalistycznym wrzeniu. Pisze z pasją i erudycją. Ale temat główny zawsze jest ten sam: człowiek.
Dziś opowieści Kapuścińskiego, publikowane w „Kontynentach” w latach 1971–1989 i do tej pory nie wznawiane, można czytać dwojako: jako wnikliwy, uważny zapis wydarzeń, kreślony piórem światowej sławy korespondenta i reportera, ale też jako uszlachetnione upływem czasu, zuniwersalizowane studium ludzkiej natury i nieuchronności procesów społecznych – dzieło wrażliwego i czułego ich obserwatora – pisarza.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Form of Work

Olśniewające złote świątynie Birmy; tropikalne ogrody Singapuru; pracowity za dnia i szalony w nocy Hongkong; tajemnice Kantonu. Ludzie, obyczaje, mody, obrzędy, smaki. Wszystko to – w dobrym angielskim stylu – znajdziecie w książce Rudyarda Kiplinga „Listy z Birmy i Chin”. Podróż z Kiplingiem – późniejszym laureatem Nagrody Nobla, autorem „Księgi dżungli” – przez Imperium, nad którym nie zachodzi słońce, to uczta literacka i szkatuła pełna inspiracji dla podróżników ciekawych świata. Ebook został na nowo opracowany na podstawie polskiego wydania z 1901 roku oraz oryginału z 1898 roku i opatrzony wyjaśniającymi kontekst przypisami.

Ta opowieść zaczyna się w Indiach Brytyjskich. Jest rok 1889. Młody i ambitny reporter pisma „The Pioneer”, dwudziestoczteroletni Anglo-Indus Rudyard Kipling wyrusza w podróż dookoła świata. Trasa wiedzie od Kalkuty – w stronę wschodzącego słońca. W ciągu roku Kipling dotrze tą drogą do Anglii. Swoje spostrzeżenia wysyła do macierzystej redakcji w formie listów. A jest obserwatorem uważnym: fascynują go ludzie, ich obyczaje, kultura, stroje, religia, mody. Żaden szczegół nie umknie jego uwadze. Jak rasowy reporter wścibia nos we wszystkie sprawy – podsłuchuje rozmowy w sklepach, barach i na ulicy; tropi miejscowych bohaterów; podgląda damy w kawiarni i łaźni. W nocy zaś zapuszcza się do zakazanych rewirów miast portowych, by – obserwując upadłe kobiety – przestrzec ojców przed wysyłaniem w świat młodych synów. Podróżuje w dół bagnistych rzek, parostatkiem po chińskich wodach, pociągiem, a nawet w lektyce. Nie stroni od ocen: zachwyca się pracowitością i zmyślnością Birmańczyków i Chińczyków, kpi z angielskich wojaków, wyśmiewa ślepe naśladownictwo Zachodu. I nie jest wolny od ulegania krzywdzącym, kolonialnym stereotypom. Szuka jednak prawdy i jest w swym odkrywaniu świata szczery. A miejscami komiczny.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Form of Work

To kolejny tom serii Podróże z Mistrzami. Tym razem wraz z Rudyardem Kiplingiem poznajemy Japonię końca XIX wieku. Czas to dla Kraju Kwitnącej Wiśni szczególny: żywe jeszcze prastare tradycje i obyczaje społeczeństwa feudalnego dopiero zaczynają ustępować nowym trendom idącym z Zachodu.

Listy z Japonii to opis jednego etapu podróży, która wiodła Kiplinga od Indii przez Birmę, Chiny, Japonię do USA i Anglii. Ich autor patrzy na świat okiem świeżym, nieskażonym stereotypami, mając za punkt odniesienia swój kraj – czyli Indie Brytyjskie. Czytając jego opowieści, wędrujemy więc z nim i przez Japonię, i przez Indie.
Kipling stoi dopiero u progu wielkiej kariery. Jego najsławniejsze dzieło, Księgę dżungli, świat ujrzy dopiero kilka lat po Listach… Ale pióro dwudziestoczteroletniego reportera jest już ostre, zmysł obserwacji wyjątkowy, dar opowiadania porywający. Siedemnaście lat po tej wyprawie doceni to Komitet Noblowski, przyznając Kiplingowi nagrodę „w uznaniu przenikliwości, oryginalnej wyobraźni, śmiałych pomysłów i wybitnego talentu narracyjnego”.

Polskie tłumaczenie, autorstwa Mariana Polońskiego, ukazuje się nakładem Gebethnera i Wolffa już w 1904 roku. I tu, jako ciekawostkę, warto podać, że w 1956 roku książka trafia w ręce ledwo dwudziestoczteroletniego (sic!) Ryszarda Kapuścińskiego. Ówczesny reporter „Sztandaru Młodych” szykuje się właśnie do swych pierwszych wielkich podróży na Wschód: do Indii, Chin i Japonii…

Listy z Japonii publikujemy na nowo, ale w tym tłumaczeniu, które czytał Kapuściński, z uwspółcześnioną polszczyzną i wzbogacone przypisami, rozjaśniającymi konteksty japońskie i indyjskie.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Form of Work

O kim śpiewa się w argentyńskiej pampie? Jakie historie opowiada się w najmroczniejszych zakątkach Peru? Kogo można spotkać w wielkich miastach Ameryki Łacińskiej, a kogo lepiej nie spotykać w na pograniczu Gujany Francuskiej i Surinamu? Chcesz odkryć taką Amerykę? Oto 19 reportaży i relacji mistrzów podróżowania – oto dwa tylko z pozoru znane kontynenty.

O kim śpiewa się w argentyńskiej pampie? Jakie historie opowiada się w najmroczniejszych zakątkach Peru? Dokąd można dopłynąć z nurtem Amazonii? Co wspólnego ma zryw „Solidarności” z rwącą rzeką Colca w najgłębszym kanionie świata? O czym szepczą podczas swych tajemnych obrzędów Indianie – ostatni strażnicy peyotlu? Jak smakuje kawa w Kolumbii? Jak zagrzewa się do śmiertelnych starć koguty? Co pamiętają hotele w USA? Jakimi kolorami oszałamia amerykańska Północ? A jakimi duchami straszy…?
Chcesz odkryć taką Amerykę?
„Opowieści podróżne. Ameryka”. 19 reportaży i relacji mistrzów podróżowania:
Marek Pernal // Argentyna – Smutek argentyńskich kasyn
Maciej Stasiński // Ameryka Południowa – Gaucho, nicpoń z pampy
Elżbieta Dzikowska // Peru – Vilcabamba raz i drugi
Paulina Wilk // Peru – Lima, czterdzieści miast naraz
Grażyna Jagielska // Brazylia – Marzenia. Obłęd. Manaus
Dariusz Raczko // Peru – Everest białych wód
Arkady R. Fiedler // Boliwia – Ryby śpiewają nie tylko w Ukajali
Tomasz Owsiany // Gujana Francuska/Surinam – Złoto, rtęć i Harpia
Anna Alboth // Belize – Przez Starą Holandię do Nowej Jamajki
Dorota Chojnowska // Gwatemala – Szamani na sprzedaż
Anita Demianowicz // Gwatemala – Rasa
Katarzyna Mołoniewicz // Kolumbia – Cała nadzieja w kawie
Katarzyna Boni // Kuba – Tropikalna gorączka w Hawanie
Piotr Trybalski // Kuba – Tupot mokrych stóp
Renata Sabela // Meksyk – Ostatni strażnicy peyotlu
Anna Arno // USA – Miasta znikają pod moją nieobecność. Ameryka po kilku latach
Piotr Jagielski // USA – Theresa, czyli Fidel w Harlemie
Magdalena Rittenhouse // USA – Vermont na szaro
Kamila Kielar // Kanada – Wszystkie duchy Północy

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Form of Work

„Azja 3” - kolejna część naszej bestsellerowej serii pt. „Opowieści podróżne”! Z Bartkiem Sabelą sprawdzamy, jak to jest być szpiegiem w Uzbekistanie, z Maxem Cegielskim ruszamy do Chin, do Ujgurów w poszukiwaniu śladów carskiego wysłannika Bronisława Grąbczewskiego, z Dorotą Bronikowską rozpływamy się w smakach Omanu, z Pauliną Wilk rozszyfrowujemy sztuczki hinduskich handlarzy, z Jerzym Chociłowskim pławimy się w luksusach na dworach maharadżów, a z Tomaszem Fedorem oglądamy Indie takimi, jakimi są naprawdę. Z Krzysztofem Środą próbujemy zrozumieć Kambodżę, z Markiem Pernalem - tajwańskich Aborygenów, z Andrzejem Mellerem wietnamskich Hmongów, z Jackiem Koniecznym induskich świętych, a z Marcinem Gutowskim - indonezyjski małpi teatr. Z Izą Klementowską błąkamy się po tureckim Efezie, a z Michałem Książkiem zapuszczamy się aż na Kołymę.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Afryka oglądana z perspektywy nieśpiesznego podróżnika, przemierzającego rozliczne kraje i niezmierzone przestrzenie. Chłonącego obrazy, poznającego obrzędy, zwyczaje, religie i mity. A przede wszystkim chcącego zrozumieć drugiego człowieka. Część 2. antologii tekstów z kwartalnika „Kontynenty”.

„W tej książce zebraliśmy opowieści o Afryce oglądanej z perspektywy podróżnika – nieśpiesznego przechodnia. Przemierzającego uważnie rozliczne kraje i niezmierzone przestrzenie. Chłonącego obrazy, poznającego dzieje, zwyczaje, religie, mity, obrzędy. A przede wszystkim chcącego zrozumieć drugiego człowieka.
Reportaże, proza literacka, eseje, relacje z podróży znanych polskich – współczesnych – autorów. Wszystkie były publikowane w „Kontynentach” w latach 2012–2017. A kryterium ich doboru? Proste, jak to w „Kontynentach”: liczy się opowieść.
Zatem:
Tu opowiada się o Afryce” – redaktor naczelny „Kontynentów”, Dariusz Fedor
Spis treści:
1. Marcin Jamkowski // Egipt – Samaen, egzorcysta Koptów
2. Wojciech Jagielski // Kongo – Chciałem płynąć Kongiem w dół
3. Marcin Kydryński // Liberia – Z umiłowania wolności
4. Piotr Lipiński // Etiopia – Czemu, Etiopio, skrywasz Arkę Przymierza?
5. Marcin Kydryński // Burkina Faso – Ścieżki wiary
6. Aleksandra i Jacek Pawliccy // Namibia – Himba
7. Krzysztof Środa // Maroko, czyli o delikatności
8. Bartek Sabela // Sahara Zachodnia. El Aaiun
9. Marek Pernal // Etiopia - Harar, sezon w piekle
10. Artur Gutowski // Tanzania – Czarni biali
11. Anna Arno // Maroko – Marznę w Maroku
12. Iza Klementowska // Mozambik – Dokąd, Portuguesa?
13. Marek Pernal // Wyspy Zielonego Przylądka – Sal. Tropem atrakcji
14. Wojciech Jagielski // Burkina Faso – Ballada o dobrym szeryfie
15. Anna Alboth // Madagaskar – Malgasz, miszmasz, marazm
16. Arun Milcarz // Czad – Transport ognistej północy
17. Szymon Hołownia // Burkina Faso – Trzeba tworzyć świat dobry
18. Paulina Wilk // Uganda – Po drugiej stronie wzgórza
19. Mateusz Marczewski // Maroko – Kod As-Sawiry

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Gdzie zaczyna się Azja? Można to definiować geograficznie, politycznie albo kulturowo, ale... po co? Czy nie lepiej po prostu pójść za mistrzem i wysłuchać jego opowieści z podróży? Pierwsza część antologii tekstów zaczerpniętych z kwartalnika „Kontynenty”.

W tej książce o Azji opowiadają mistrzowie najwięksi, ci, którzy idą swoją drogą: Andrzej Stasiuk, Wojciech Jagielski, Paulina Wilk, Max Cegielski, Krzysztof Środa, Katarzyna Boni, Piotr Milewski i wielu innych. Znakomita antologia 19 najlepszych tekstów z kwartalnika „Kontynenty" – magia ginącej sztuki opowiadania, autentyczne historie, fascynujący ludzie, tajemnicze obrzędy, religie, nieznane zwyczaje. Słowem – świat. Pójdź za mistrzem!
SPIS TREŚCI
1. Paulina Wilk // Japonia – My już byliśmy. Notatki z Japonii
2. Max Cegielski // Azja Środkowa – Cienie Wielkiej Gry
3. Andrzej Stasiuk // Chiny – Zapiski chińskie
4. Katarzyna Boni // Kambodża – Czerwony pył
5. Natasza Goerke // Nepal – Nepal selektywnie i unplugged
6. Tomasz Fedor // Indie – Gdzie dom twój, gdzie serce twoje, Angloindusie?
7. Anna Różańska // Indie – Wryndawan, miasto wdów
8. Paweł Smoleński // Palestyna – Co zrobisz teraz, Abu Eliasie?
9. Krzysztof Środa // Czeczenia – Moje miejsce na dom w Czeczenii
10. Robert Robb Maciąg // Pamir – Czas po końcu świata
11. Anna Alboth // Bahrajn – Parę przykładów
12. Wojciech Jagielski // Afganistan – Śmierć niewidzialnego emira
13. Tomasz Grzywaczewski // Abchazja – Ot, państwo
14. Ziemowit Szczerek // Armenia – Radziecka Socjalistyczna Republika Babilonu
15. Beata Wasilewska // Chiny – Dyskretny urok burżuAzji
16. Marek Pernal // Tajwan – Zapiski uratowanego z wrzątku
17. Piotr Malczewski // Bajkał – Carstwo lodu
18. Arun Milcarz // Buriacja – Szaman. Trzecia część duszy
19. Piotr Milewski // Japonia – Ningyō kuyō

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Nieznane zaułki i uliczki miast indyjskich, gdzie rodzą się nowe Indie. Tajemnicze klasztory Tybetu, Nepalu, Bhutanu, Mustangu i Japonii. Rozlewiska Sundarbanów. Święta, zwyczaje, dzień powszedni, ale też potrzeby i pragnienia ludów Turcji, Iranu, Gruzji, Pamiru, Chin. Wszystkie oblicza Jerozolimy – autorzy tego tomiku zabiorą nas w podróż prawdziwą. Zatem: tu opowiada się o Azji. Po raz drugi.

Nieznane zaułki i uliczki miast indyjskich, gdzie rodzą się nowe Indie. Tajemnicze klasztory Tybetu, Nepalu, Bhutanu, Mustangu i Japonii. Rozlewiska Sundarbanów. Święta, zwyczaje, dzień powszedni, ale też potrzeby i pragnienia ludów Turcji, Iranu, Gruzji, Pamiru, Chin. Wszystkie oblicza Jerozolimy – autorzy tego tomiku: podróżnicy, pisarze, reporterzy mądrzy i uważni, zabiorą Cię w podróż prawdziwą. A przede wszystkim będą kreślić swoje obrazy świata. A może światów…?
A kryterium ich doboru? Proste – liczy się opowieść.
SPIS TREŚCI:
I. Dariusz Fedor // Indie – Delhi znaczy Próg. Opowieść kulinarna z puentą w tartaku
II. Paulina Wilk // Indie – Demony chciwości
III. Max Cegielski // Tybet – Jezus w Himalajach
IV. Piotr Lipiński // Tybet – Wojenna turystyka
V. Bartek Sabela // Bhutan – Kruki, korona i śmierć
VI. Magdalena Gołębiowska // Królestwo Mustangu – Lo. Rytm
VII. Piotr Tomza // Chiny – Bezludne Chiny
VIII. Beata Wasilewska // Chiny – Psie dole i niedole w pięciu smakach
IX. Barbara i Michał Rusinkowie // Indie – Indyjskie impresje
X. Tomasz Fedor // Indie – Holi we Wryndawanie
XI. Jacek Konieczny // Indie – Święto Dzbana
XII. Katarzyna Stachyra // Indie – W Sundarbanach znikają tygrysy
XIII. Magda Rittenhouse // Japonia – Święte chramy Ise
XIV. Katarzyna Boni // Japonia – Ichigo ichie znaczy jeden raz
XV. Iga Cichoń // Pamir – Życie codzienne na dachu świata
XVI. Magdalena Konik // Gruzja – I poszłam z pasterzami w dzikie góry
XVII. Dorota Chojnowska // Iran – Szyickie madonny
XVIII. Rafał Grądzki // Turcja – Na wschód od Stambułu
XIX. Paweł Smoleński // Palestyna/Izrael – Pięć skrawków Jerozolimy

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Książka, która zabiera nas w podróż po Europie. Po miejscach – i w czasie. Śladami mistrzów. Tropem zdarzeń. Reportaż, proza literacka, eseje, relacje spisane przez znakomitych polskich autorów. Wszystkie zgromadzone w niej teksty były publikowane w „Kontynentach” w latach 2012–2015. A kryterium ich doboru? Proste, jak to w „Kontynentach” – liczy się opowieść.

„W podróż warto zabierać książki. Ale…
Czasem to książka zabiera w podróż nas. Pokieruje, objaśni, ubarwi, rozbawi, zaskoczy nieznanym faktem, naświetli z innej strony, pomoże z cienia patrzeć na wydarzenia dziejące się w pełnym świetle. Pokona barierę czasu, języka, obyczaju. Wprowadzi w magię miejsca, oczaruje.
Ta książka zabiera w podróż po Europie. Po miejscach – i w czasie. Śladami mistrzów. Tropem zdarzeń. Reportaż, proza literacka, eseje, relacje spisane przez znakomitych polskich autorów. Wszystkie zgromadzone tu teksty były publikowane w «Kontynentach» w latach 2012–2015. A kryterium ich doboru? Proste, jak to w Kontynentach – liczy się opowieść.
Zatem: Tu opowiada się o Europie” – Dariusz Fedor, redaktor naczelny „Kontynentów”
Spis treści:
1. Witold Szabłowski // Albania – Muzułmanie, którzy malują Mahometa
2. Andrzej Stasiuk // Mołdawia – Zapiski Mołdawskie
3. Krzysztof Varga // Serbia – Subotica. Duchy zmarłych pisarzy
4. Marcin Kydryński // Portugalia – Moja lizbońska biblioteka
5. Michał Rusinek // Po drodze – Trzy limeryki podróżne
6. Paulina Wilk // Emigranci – Uśpione walizki
7. Adam Wajrak // Polska – Dzikie, zapalczywe, w gęstym lesie wychowane
8. Krzysztof Varga // Francja – Na tropie Lupina, na grobie Rimbaud
9. Jarosław Klejnocki // Po drodze – Namiot, Mahler, Hitler, Mickiewicz, Goethe
10. Piotr Jagielski // Francja – U Szekspira w Paryżu
11. Marek Pernal // Hiszpania – Umarłe miasto
12. Jarosław Mikołajewski // Włochy – Akcenty sycylijskie
13. Izbalea Meyza // Białoruś – Ukryte życie martwej sarny
14. Małgorzata Rejmer // – Albania – Piękna i przeklęta
15. Robert Makłowicz // Bośnia i Hercegowina – Efekty pomieszania terroir
16. Dmytro Antoniuk // Ukraina – MIędzy Dniestrem a Prutem
17. Michał Rusinek // Po drodze – Propozycje uścisków esemesowych
18. Anna Arno // Polska – Kapliczki
19. Katarzyna Nizinkiewicz // Pireneje – Wymarłe kopalnie
20. Dorota Chojnowska // Gruzja – Donżuani

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket
Wyspy dalekie i bliskie, ludne i bezludne, zapamiętane i zapomniane. Pośrodku wód i pośród skał. Duchowe i bezduszne. Osobliwe – w pamięci, wyobraźni, historii. Geograficzne i wrażliwości – od Madagaskaru do Czech, od Galapagos po Syrię. Od Lampedusy po statek pełen wojennych rozbitków z Polski, niosących zarazki i pasożyty, a życzliwie przez Irańczyków przyjętych. Oto 18 poruszających wyobraźnię tekstów najlepszych polskich autorów.

Wyspa jest inna, niedostępna, oddzielna, często odległa. Życie na wyspie toczy się własnym rytmem. Ale czym jest wyspa? Czy zawsze jest otoczona wodą? Czy wyspa może się znajdować na lądzie? Zebraliśmy dla Was zbiór reportaży o wyspach – ciekawych, tajemniczych, dalekich, ale i tych duchowych. Od Madagaskaru do… Czech. Wszystkie one były publikowane w „Kontynentach” w latach 2012–2018. A kryterium ich doboru? Proste, jak to w „Kontynentach”: liczy się opowieść. Zatem – tu opowiada się o wyspach.
1. Szymon Hołownia // Guam – It’s hot, it’s hotter, it’s Guam
2. Marek Pernal // Galapagos – Podróż do źródeł czasu
3. Arun Milcarz // Madagaskar – M jak Madagaskar. Opowieść łotrzykowska
4. Piotr Milewski // Japonia – Do piekła, a potem dalej
5. Grzegorz Kapla // Papua – Hwa, Hwa… Dobry pogrzeb
6. Aleksandra Pawlicka, Jacek Pawlicki // Nowa Zelandia – Życie z ta moko
7. Andrzej Meller // Mauritius – Puls Mauritiusa
8. Witold Szabłowski // Cypr – Tęsknię za tobą, Greku
9. Szymon Łucyk // Szwecja – Faro, wyspa Bergmana
10. Anna Arno // Francja – Korsyka, albo szukając śladów Jeleńskiego
11. Wojciech Ponikiewski // Włochy – Wyspa kiczu
12. Piotr Mojżyszek // Grecja – Athos, republika mnichów
13. Tomasz Dostatni // Czechy – Wielka cisza
14. Paweł Cywiński // Syria – Mar Musa
15. Jarosław Mikołajewski // Włochy – Lampedusa, dziura do Europy
16. Michał Olszewski – Armada
17. Robert Robb Maciąg // Iran – Kabrestan Lachestan
18. Jarosław Mikołajewski – Zdobywanie sprawności

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket

Chodząc po peryferiach świata – nieważne, czy to są Lofoty czy Armenia, Andy czy Picos d’Europa, zamarznięte jeziora, lapońskie białe bezkresy, chaszcze Korsyki czy Gruzji, zapomniane schrony i opuszczone kopalnie Pirenejów – Katarzyna Nizinkiewicz nie „pokonuje”, nie „pobija”, nie „przełamuje” i nie „udowadnia”. Idzie swoją drogą: za biegiem strumienia, za promieniem światła, za głosem i jego echem – za szczegółem. Za pięknem. Szczyty, pustynie, zbocza, wody, echa, czasem człowiek, czasem zwierz. Dzikość.

Idzie z ciekawością, uważnie i ostrożnie – by czegoś nie zepsuć, nie naruszyć odwiecznej równowagi. Nie dąży do celu. Potrafi zawrócić! I opowiada o tym prosto i mądrze, zamienia w słowa wiatr, lód, kroplę, płomień, podróż.

W Kontynentach liczy się opowieść. Zatem:

Tu opowiada się o wędrowaniu. O potrzebie dostrzegania piękna. O szukaniu. I o znajdowaniu.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket

Lato w Hiszpanii to zapis wędrówki przez Hiszpanię – od Pirenejów aż po zachodnie krańce Półwyspu. W tej trwającej 88 dni i liczącej 2300 kilometrów wyprawie nie wyczyn jednak się liczy. Nie ma tu rekordów i wspinania się na szczyty wytrzymałości. Jest za to stricte literacki dziennik kobiety, która idzie swoją drogą. W głąb Hiszpanii – i w głąb siebie. W stronę poznania. Po drodze spotyka ludzi – dobrych i złych, zwierzęta – groźne i przyjazne. Ale towarzyszy jej – od początku do końca, zwłaszcza w chwilach zwątpienia i krańcowego zmęczenia – tylko jedna tajemnicza, dyskretna postać: Anioł.

Katarzyna Nizinkiewicz wędruje samotnie od lat. Jej trasy wiodą przez peryferia Europy, często poza szlakami, niemal zawsze po bezludziach, miejscach zapomnianych, ale jakże przez to ciekawych. Tak jest też w przypadku Lata w Hiszpanii. Czytając tę opowieść, czytelnik odkrywa nowe, nieznane oblicze Hiszpanii – tej prawdziwej, niekomercyjnej; zachwyca się – wraz z autorką, uważną obserwatorką – surowym pięknem parków naturalnych, gór, lasów, łąk nieskażonych cywilizacją.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
E-book
In basket

„Południe i Północ” (e-book w formatach epub i kindle mobi) to opowieść, która rodziła się na mroźnych bezludziach Szwecji z prostych zdań wstukiwanych zgrabiałym palcem w ekran telefonu, z esemesów słanych z dachów opuszczonych chat i z koron oszronionych drzew. Wokół tylko biel i cisza. Renifery, lisy, rosomaki, czasem człowiek w dali. Zamarznięte jeziora. Zawiane szlaki. Zasypane schrony. Namiot. Katarzyna i José, Północ i Południe.

O REPORTAŻU „Południe i Północ. Dziennik wędrówki w czasach zarazy”; AUTOR: Katarzyna Nizinkiewicz [e-book w formatach epub i kindle mobi]:
Katarzyna i José przewędrowali tak 1600 kilometrów po peryferiach Europy, która właśnie pogrążała się w pandemii. Byli 78 dni poza cywilizacją, a ze świata dochodziły do nich tylko strzępki wieści: że zamykają granice, że i tak nie ma po co wracać, bo w kraju strach i chaos, że w szwedzkich lasach będą bezpieczni, że José właśnie stracił pracę, że niepewność miesza się z nadzieją, tragedia ze śmiesznością…
Brnęli w tę biel wiedzeni ciekawością: co jest dalej? Ich celem nie był punkt na mapie. Ich celem było: iść. Prawda i sens.

This item is available online. Expand information to see details.
Dostęp do treści elektronicznej wymaga posiadania kodu dostępu, który można odebrać w bibliotece.
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again